Пет01222021

Последна промена01:37:37 PM

SCREEN

Cpanel

   

 
  • sileks
Back Вие сте на: Home Здравје Совети како најбрзо да го победите грипот

Совети како најбрзо да го победите грипот

Сподели

Ладното време, недоволната здрава исхрана, недоволната хигиена се само дел за зачинување на сезоната со вируси и грипови.

Се што треба да направите е да бидете подготвени и да знаете како да се справите со нив.
Можете да започнете со секојдневните навики кои ќе ги намалат опасностите од незгодните болести.Затоа ви нудиме неколку мали трикови кои ќе ви помогнат во борбата.

Хигиена
Уште како мали, родителите не учат дека постојано треба да ги миеме рацете па затоа ова не би требало да претставува никакво проблем за нас. Честото миење раце има позитивно влијание врз спречување на ширењето на бактериите и вирусите. Нема потреба да ве учиме како да го правите тоа, нели?

Храна

Храната е една од најважните работи за борба против вирусите и гриповите. Лошата храна го намалува имунитетот и на тој начин, телото е подложно на различни вируси и болести. Затоа не држете диети и јадете квалитетна храна полна со витамини, протеини...

Свеж воздух
Сувиот и ладен воздух се погодни за ширење на вируси и бактерии. Затоа домот треба да биде топол, а воздухот свеж.

Сон
Сите знаеме дека добриот сон е важен за нашето здравје. Возрасните треба да спијат барем 7 часа дневно. Доколку сонот трае помалку, шансите за заболување од грип или вирус се зголемуваат.

Вежби
Важно е да се движите постојано. Дали ќе трчате, ќе ја посетувате теретаната или пак ќе одите не е толку важно колку што е самото движење. Телесните активности го јакнат имунитетот па затоа 30 минутните вежби дневно се сосема доволн

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK