Вто05222018

Последна промена05:57:27 PM

 
Back Вие сте на: Home Здравје Бојата на очите зборува за вашето здравје

Бојата на очите зборува за вашето здравје

Сподели

Зошто се разликуваат боите на очите? Бојата на нашата кожа, коса, очи, ја одредува природниот пингмент меланин.

Количината на мелалин во зеницата на окото, одредува дали ќе имаме плави, зелени, црни, кафени очи.

Колку е потемна бојата на окото, има повеќе меланин. Темнооките имаат највеќе меланин, оние кои имаат помалку, имаат светлокафени или зелени очи, додека плавооките скоро па немаат меланин во зеницата.

Темните очи се склони кон добивање катаракта.

Ако имате кафени или очи со боја на лешник, поголеми се шансите да добиете катаракта, откриваат научните. Од друга страна, можете да се сончате колку што сакате, бидејќи веројатноста да добиете рак на кожа или дегенерација на макулата е многу мала.

Очите кои ги менуваат боите може да бидат знак за сериозно пореметување

Овде не зборуваме за бојата на ирисот, обоениот дел на окото во облик на диск, кој се наоѓа помеѓу рожницата и зеницата. Ако одеднаш окото ви стане црвено, тоа обично укажува на иритација, инфекција или алергија. Или ако белките на очите ви станат жолти, најверојатно имате жолтица, што значи дека главниот проблем е со јетрата која бара лекарска помош.

Иако овие наводи изгледаат шокантно, важно е да запаметите дека бојата на очите нема по секоја цена да ги предизвикува овие проблеми, но секако одредена боја дефинитивно значи дека ќе добиеме некоја болест. Секако, ако имате било какви прашања во врска со очите, би требало веднаш да се јавите на лекар.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK