Вто05222018

Последна промена12:49:46 AM

 
Back Вие сте на: Home Здравје Здрави палачинки со домашна нутела

Здрави палачинки со домашна нутела

Сподели

Охриднет и Билјана Јанеска секоја недела објавуваат здрави рецепти со кои ќе ја подобрите вашата здравствена состојба.

 

,,Ние сме она што јадеме.....телото само може да се излекува од сите болести само преку начинот на исхрана"....

Основа на рецептите на Јанеска, жената херој која две години е на Герсон терапија и ја победи најтешката болест , се органското овошје и зеленчук.

Оваа недела Ви откриваме рецепт за домашна интегрални палачинки со домашна нутела.

Нутела:
200гр лешници се потпекуваат, се лупат и се блендираат да станат како крем. Потоа во нив се додава 8-10 лажици растително млеко ( какво што си користите ) , 8-10 лажици јаворов сируп и 6 лажици какао, прстофат сол. Се меса добро и нутелата е готова.

Интегрални палачинки:

 

Пченицно и интегрално брашно ( тука може да ставите и од хелјда брашно) , една часа вода и една часа млеко растително или пак само вода и прстофат сол.  Јајце не ставам но по ваша желба, ако немате искуство со интегрални теста можете и да ставите.

Полнете ги палачинките со нутела и банани....вистинско уживање.

ФОТОГРАФИИ:

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK