Вто12182018

Последна промена12:25:26 PM

 

 
Back Вие сте на: Home Здравје Чоколаден, здрав и екстра брз десерт

Чоколаден, здрав и екстра брз десерт

Сподели

Слатките задоволства се секојдневна опсесија.

Речиси и да нема човек кој не ужива во вкусните чоколадни задоволства. Но секојдневно се повеќе стануваме свесни дека шеќерот е убиец број еден  па затоа подготвуваме десерти кои се здрави и вкусни а воедно не се штетни по здравјето.

Охриднет денес ви предлагачоколаден чизкејк на здрав начин:

Потребно:

1 чаша урми

1 чаша мелени печени бадеми и лешници

250 гр црно чоколадо 

1 пакетче крем сирење Маскарпоне  од Мегле 

1 мало пакетче хопла

Подготовка 

Урмите претходно натопени во топла вода накиснати неколку часа. Се ставаат во  сецко им се додаваат чашата бадеми и лешници. Се блендира се додека не се спои а потоа се меша со 100 гр стопено чоколадо со неколку лажици хопла. Сместата се постелува во коцкесто  тавче. Маскарпонето се мати со 3 лажици големи стевиа (здрав шеќер) во него се додава хоплата се мати додека се добие  густа смеса. Се постелува врз првиот фил. На крај се топат останатите 250гр чоколадо со неколку лажици хопла ( во микробранова). Се прелева колачот се лади и се сервира. 

Уживајте! 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK