Чет01172019

Последна промена11:51:47 AM

 

 
Back Вие сте на: Home Здравје Победете ја несоницата со сол и шеќер

Победете ја несоницата со сол и шеќер

Сподели

За луѓето кои имаат несоница,комбинацијата на сол со шеќер, може да им го понуди она што моментно им е најпотребно- мирен сон.

Комбинацијата на сол и шеќер веројатно не е најпопулатна комбинација, но ако патите од несоница, мешањето шеќер и сол може да биде одлично за вас. Не е препорачливо да ги комбинирате овие состојки во големи количини, бидејќи не е добро за здравјето, но ако ги внесувате разумно ќе забележите голема корист.Шеќерот и солта делуваат како „батерија“ за клетките: глукозата го осигурува дотокот на енергија во митохондриите, а рамнотежата на натриумот во меѓуклеточните течности овозможува правилно клеточно дишење и производство на енергија.Смесата од сол и шеќер делуваат врз елиминација на несоницата и главоболката и значително го зајакнуваат имунолошкиот систем. Земањето на овие состојки ќе го зголеми нивото на серотонин во организмот, што значи дека ќе делува против стрес.

Потребни состојки:
– 5 лажици кафеав шеќер
– 1 лажица морска сол
Начин на употреба: измешајте ги состојките, земете стаклен сад и ставете ја мешавината, земете мала количина од подготвената смеса, ставете ја под јазикот. Нека мешавината полека се стопи во устата. Постапката повторувајте ја секоја ноќ пред спиење.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK