Чет01172019

Последна промена11:51:47 AM

 

 
Back Вие сте на: Home Здравје Здрави вкусни крекери од семки

Здрави вкусни крекери од семки

Сподели

Продолжуваат здравите рецепти на Охриднет.

 

Не заборавајте „Ние сме тоа што јадеме“.... Хранете се здраво. Дајте му на вашето  тело витамини и минерали за да имате повеќе енергија. 

Овој пат ви нудиме  рецепт за здрави, но вкусни крекери кои може да ги носите со себе на работното место и наместо да јадете бурек да се храните здраво и вкусно. 

Содржината на овие крекери  е се што имате  дома од семки. Ленено семе, чиа семе,  сонцоглед,  семки од тиква,  овесни снегулки,  неколку лажици блага буковска и едно лажиче  хималајска  сол.  Со вода се става  во блендер колку да се изблендира. Да не е многи течно туку како тесто. На подмрсена хартија во плех со лажица се истура и да биде колку може потенко. 

Одозгора поросете со сусам. Печете на тивко да се исушат убаво. Уживајте во здравите крекери. Може да ги јадете како замена за леб со здрави намази. На пример со хумус или со намаз од авокадо. 

„Здравјето на дланка“

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK