Чет01172019

Последна промена11:51:47 AM

 

 
Back Вие сте на: Home Здравје Згответе супа од просо- здраво и вкусно!

Згответе супа од просо- здраво и вкусно!

Сподели

Продолжуваат здравите рецепти и совети на Охриднет.

 

За сите кои се грижат за своето здравје Ви предлагеме супа од просо. Веган варијанта здрава и вкусна!

Подготовка:

Се запржува кромидче со морков на лесен оган. На друго тенџере се пропржува корен од магдонос со маслиново масленце со додаток на малку сол и потоа му се додава водичка и вегета зачин К + од храна и вино .

На пропржениот кромид и морков му се додава 1/2 филџан просо и тоа малку се пропржува и му се додава од водичката што ја припремивме во првото тенџере му се додава и малку сок од домати и се остава 15 минути да вари.


Потоа со блендерот направете  една главица лук, пола исцеден лимон две пиперчиња лути,една лажица маслиново масло. И се додава ситно исцецкан магдонос заедно со лукот.

Авторот на овој вкусен но и здрав рецепт Фадил Ибишоски вели „Му објавив војна на бактерии паразити вируси се се истребија од дома!“ 

Хранете се здраво! - „Здравјето на дланка’

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK