Нед07122020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

 
  • sileks
Back Вие сте на: Home Здравје Подгответе домашна веганска моцарела

Подгответе домашна веганска моцарела

Сподели

Секојдневно расте бројот на освестени луѓе, кои знаат за здравата исхрана. Со тоа расте бројот и на интересни и вкусни рецепти.

 

Веганите и нутриционистите сметаат дека нивниот начин на исхрана е најправилен. 

Ви пренесуваме рецепт за веганска здрава и вкусна моцарела. 

 

Потребни се:

100грама индиски оравчиња покиснати половина час во зовриена вода, една голема лажица лимунов сок, една јаворов сируп, три големи лажици нутритивен квасец, една голема лажица Агар Агар, две големи лажици кокосово масло, две мали лажички сол, 450мл ладна вода. Тапиока скроб никаде не можев да најдам па ставив три големи лажици обичен пченкарен скроб/нишесте но и вака е превкусно, наредно наместо кокосово масло ќе ставам маслиново бидејќи децава го осетија а не го сакаат баш. Еве видео од процедурата на подготовки. Мерките не се според видеото, од се ставив повеќе но пропорционално.

Начинот на подготовка погледнете го од видеото:

 

Здравјето на дланка 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK