Чет12122019

Последна промена01:21:58 PM

SCREEN

Cpanel

          

 
  • sileks
Back Вие сте на: Home Здравје Пијте сода бикарбона за долг живот

Пијте сода бикарбона за долг живот

Сподели

Сода бикарбона (без алуминиум) е сигурен, ефикасен и евтин начин на лечење на ракот, се сложуваат и онколозите.

 

Содата драстично ја зголемува алкалноста на организмот, на начин на кој што вбризгува киселини во ќелиите на ракот, многу повеќе, од тоа што тие можат да поднесат.

Дали знаевте дека лимонот и сода бикарбона можат да бидат полековити од хемотерапијата?

Имено, комбинацијата на лимон и сода бикарбона е докажано дека се силни „убијци“ на ракот отколку хемотерапијата и тоа за околу неверојатни 10 000 пати.

Медицинската сода која ја има и во таблети е корисна во лекувањето на многу здравствени проблеми. 

1. Желудочна киселина

Ако испиете чаша вода со половина лажичка сода бикарбона, ќе дојде до регулирање на рН вредноста во вашиот желудник. Тоа ќе ви помогне да ја намалите киселоста во вашиот организам, за која се верува дека е еден од предизвикувачите на рак.

2. Ждригавица
Експертите велат дека ждригавицата е предизвикана од киселината во желудникот. И во овој случај, сода бикарбоната може да биде ваш сојузник.

3. Уринарни инфекции
Бактериите живеат и се размножуваат во кисела средина, па затоа ако имате проблеми со уринарна инфекција, пијте раствор со сода бикарбона (пола лажичка во чаша вода) и симптомите за кратко би требало да исчезнат.

4. Гихт
Гихтот претставува воспаление на зглобовите, предизвикано од задржување на уринарна киселина во телото. Сода бикарбоната може да ви помогне да се ослободите од ваквите непријатни болки и да спречите нивно понатамошно создавање.

5. Настинка и грип
Сода бикарбоната е одличен лек за грип и настинка. Ако се користи редовно, може да ги уништи вирусите уште во најраната фаза.

6. Камења во бубрезите
Секојдневно пиење вода со сода бикарбона може да ги раскрши настанатите, но и да спречи формирање на нови камчиња. Ако имате проблеми со бубрезите, пред примената на природни лекови, консултирајте се со вашиот лекар.

7. Сила
Водата со сода бикарбона ја зголемува физичката издржливост на вашето тело. Тајната е во тоа што алкалноста на сода бикарбоната го намалува нивото на млечна киселина, произведена од мускулите.

 

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK