Вто12102019

Последна промена02:41:28 PM

SCREEN

Cpanel

          

 
  • sileks
Back Вие сте на: Home Здравје Варено вино против студ и настинки

Варено вино против студ и настинки

Сподели

Вареното вино е пијалакот кој ја симболизира зимата.

Иако постојат многу различни рецепти кои деновиве се актуелни, овој пат ви претставуваме интересен рецепт за варено вино кое ќе ве воодушеви со својот прекрасен вкус.


Потребни состојки:

2 стапчиња цимет, скршени во парчиња

8 цели каранфилчиња

1 лажичка рендан ѓумбир

1 портокал (половина портокал во парчиња, и половина рендана кора)

1,5 литри суво црвено вино

2,5 dcl шеќер

½ чаша бадеми

½ чаша темно суво грозје


Во еден сат здробете го циметот, потоа додадете го ѓумбирот, исечканата кора од портокал, каранфилчињата. Оставете го сето тоа да отстои 24 часа.

Исцедете ја течноста  во поголем сад за готвење, а зачините фрлете ги. Потоа додадете го црвеното вино, шеќерот, бадемите, сувото грозје. Зголемете ја температурата и варете го виното до зовривање. Внимавајте виното да не го преварите, па така што а забележите дека виното е пред зовривање веднаш тргнете го од оганот.

 Уживајте и топлете се во овие зимски денови.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK