Пет10222021

Последна промена06:47:18 PM

SCREEN

Cpanel

   

 
  • sileks
Back Вие сте на: Home Наука Италија го казни „Фејсбук“ 10 милиони евра

Италија го казни „Фејсбук“ 10 милиони евра

Сподели

Италијанската агенција за заштита на конкурентноста го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра.

 

Агенцијата ја казни компанијата поради продажба на податоците на корисниците. Агенцијата смета дека „Фејсбук“ го прекршил Законот за потрошувачи и ги користел податоците во комерцијални цели, а за тоа претходно не ги известил корисниците.

„Фејсбук“, исто така, е обвинет за примена на агресивни практики кон своите корисници, бидејќи кога корисникот сака да го ограничи споделувањето на личните податоци, тогаш веднаш му се дава до знаење дека ризикува значително да му се намали користењето на услугата.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK