Вто01232018

Последна промена10:40:05 PM

 
Back Вие сте на: Home Наука

Ново ефикасно оружје против бактерии

Неколку скорешни студии покажале како бактериите можат лесно да се адаптираат и да развијат имунитет на антибиотици, а една од нив предвидува дека доколку не се направат нови антибиотици, бактериските инфекции ќе убијат 10 милиони луѓе до 2050-та година.

Повеќе...

Компјутерите ќе читаат и пишуваат мисли

Технологијата за препознавање на глас може да биде кориснa за диктирање на текст, кога немаме можност да го запишеме сами.

Повеќе...

Користете Вибер без интернет

Дали знаете дека WhatsApp, Viber или Messenger отсега ќе може да ги користите и ако не сте поврзани на интернет?

Повеќе...

Фејсбук ќе штеди интернет?

Facebook тестира едноставен "заштедувач на интернет" за својата Messenger апликација на Android уредите..

Повеќе...

Facebook додава опција за тајни разговори

Дејвид Маркус, шефот на Facebook одделот посветен на Messenger, со соопштение изјави дека компанијата започнала со тестирање на end-to-end енкрипција како начин за овозможување на поголема сигурност и приватност на пораките.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK