Казна за гинекологот Мухамед Асани, работел на црно во нелегална ординација

Основниот суд Струга ги потврди обвинувањата на родилката од Дебар, која остана без три органи, докторот Мухамед Асани работел на црно во нелегална ординација во својот дом. Тој е осуден...

Нов напад на глутница кучиња во Струга, општината бара да сопре говорот на омраза

Состојбата со бездомните кучиња во струшко е алармантна. Секојдневно на социјалните медиуми се објавуваат нови видеа од агресивни глутници кои напаѓаат низ градот. Од друга страна активистите алармираат за масовни...

Масовно труење на кучиња во струшко, но и напади врз граѓани

Се провлекува проблемот со бездомните кучиња во Струга. Активистите алармираат за нови напади врз животните, пишуваат за масовно труење на улични кучиња во градот. Од друга страна продолжуваат и нападите...

Надлежните најавија вонредни инспекциски надзори на каменоломите во Лабуништа

На денешната средба со владата и претставници на месната заедница Лабуништа, надлежните ветија решавање на проблемот со каменоломите, Министерот Бектеши побара трпение од жителите на Лабуништа и најави вонредни инспекции....

Со автомобил повредени двајца пешаци на крстосница во Струга

Дваесетитри годишен стружанец на крстосница со автомобил удрил двајца пешаци. На 23.01.2023 околу 19:30 часот во ОВР Струга било пријавено дека на крстосницата од улиците „Маркс и Енгелс“ и „Ристо...

Нов напад од бездомни кучиња во Струга

Неформалната активистка за заштита на кучињата скитници од Струга, Нела Стојанова е најновата жртва на напад од агресивни кучиња.Денеска околу 17ч пред мезе бар БараБар во Струга беше нападната 31...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани