Нед01192020

Последна промена03:48:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

: Покупка квартиры в ипотеку. Как взять в ипотеку квартиру быстро. Квартира в ипотеку от застройщика. Снять квартиру длительно без посредников. Быстро снять квартиру без посредников недорого. Снять квартиру посуточно без посредников. Сделать теплый пол своими руками. Как сделать теплый пол электрический своими руками. Инфракрасный теплый пол своими руками.
Ремонт компьютера своими руками. Как взять кредит малому бизнесу без поручителей. Помощь малому бизнесу кредиты. Новые серверы world of warcraft. Все популярные серверы world of warcraft. Играть бесплатно в world of warcraft. Чертежи фрезерного станка по дереву. Качественные чертежи самодельных фрезерных станков. Чертеж фрезерного станка. Оценка стоимости недвижимости. Узнать рыночная оценка недвижимости. Оценка рыночной стоимости недвижимости. Хороший ремонт компьютеров срочно. Ремонт компьютеров на дому. Кредит на развитие малого бизнеса.

Охридските репрезентативни изработувачи на бисери и филигран по традиција го даруваа среќниот фаќач на крстот.

Во Охрид , каде Водици е празник над празниците верниците се капат од најмали нозе.

Повеќе од десет илјади граѓани денеска беа дел од Богојавленскиот водосвет и традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро по ...


Богојавление Водици во Охрид помина без безбедносни проблеми.

  Петар Рупе од Варош  е среќниот фаќач на Светиот крст во Охридското езеро.

Во очи  на  спроти големиот христијански празник, Богојавление – Водици во куќата на Уранија во Охрид свечено беше доделена светската награда за ...

Преполн плоштад, илјадници расположени охриѓани и голем број туристи, прекрасна музика, весела атмосфера.

Денес 19 јануари макдонската православна црква го одбележува глемиот христијански празник Водици Богојавление ден посветен на Христовото крштение. 

        
 • За Рупе крст со бисери и крст од филигран со рубини

  Охридските репрезентативни изработувачи на бисери и филигран по традиција го даруваа среќниот фаќач на крстот.

 • ФОТО: Најмладите капачи чувари на традицијата

  Во Охрид , каде Водици е празник над празниците верниците се капат од најмали нозе.

 • ФОТО: Илјадници верници на осветувањето на водите на Охридското езеро

  Повеќе од десет илјади граѓани денеска беа дел од Богојавленскиот водосвет и традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици во Охрид.

  Ниските температури и студената вода, не беа пречка за неколку стотина верници кои запливаа по светиот крст во осветените езерски води. Најсреќен помеѓу нив беше Петар Рупески, кој годинава го фати крстот по петти пат.

  -Иако ми е петти пат имам чувство дека го фатив крстот по прв пат, под големи импресси сум. Се надевам дека и оваа година, како и изминатите ќе ми донесе многу успех и среќа. Годинава очекуваме зголемување на фамилијата што е посебна радост, посакувам здравје и успех кај сите фамилии и сите христијани кои го слават празникот Водици, истакна 30-годишниот Рупески.

  Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески во името на Општина Охрид на среќниот фаќач на крстот му подари осветена икона од Свети Јован Крстител и пригодни подароци.

  -Упатувам честитки до Петар Рупески и упатувам честитки до сите верници кои го прославуваат праникот Богојавкление-Водици. Задоволен сум од организацијата на годинешната манифестација и тоа што се помина во најдобар ред. Оваа манифестација е од исклучително значење за нашиот град и вистинска радост за охриѓани, за нашите гости и за целиот православен свет. Годинава се потрудивме да обезбедиме и соодветна забавна програма која значително придонесува за надополнување на целокупната празнична атмосфера. Вчеравечер на градскиот плоштад концерт имаше балканска ѕвезда Петар Грашо и овој музички настан привлече многубројна публика, рече градоначалникот Георгиески.

  Чествувањата и обичаите поврзани со Водици во Охрид, продолжуваат и утре на 20-ти јануари со Денот на рибарите, односно прославувањето на празникот Свети Јован Крстител. Уникатната манифестација со традиционалното капење на рибарите и годинава ќе биде надополнета со повеќе културни и забавни содржини и концерт на македонската фолк ѕвезда Миле Кузманоски.

  И оваа година се организира подготовка на рибна чорба во голем казан, која ќе биде послужена на сите гости. Оваа манифестација ќе се одржи напладне на Градскиот плоштад.

 • Поволна безбедносна состојба за Водици во Охрид


  Богојавление Водици во Охрид помина без безбедносни проблеми.

 • Петар Рупе по петти пат го фати Светиот крст во Охрид

    Петар Рупе од Варош  е среќниот фаќач на Светиот крст во Охридското езеро.

 • Врачена наградата за хуманизам

  Во очи  на  спроти големиот христијански празник, Богојавление – Водици во куќата на Уранија во Охрид свечено беше доделена светската награда за хуманизам на добитникот за 2020 година, академик Георги Старделов.

 • Охридскиот плоштад полн како никогаш! Незаборавен концерт на Грашо

  Преполн плоштад, илјадници расположени охриѓани и голем број туристи, прекрасна музика, весела атмосфера.

 • Богојавление – Водици

  Денес 19 јануари макдонската православна црква го одбележува глемиот христијански празник Водици Богојавление ден посветен на Христовото крштение. 

 

 

 

 

Вести

За Рупе крст со бисери и крст од филигран со рубини

За Рупе крст со бисери и крст од филигран со рубини

Охридските репрезентативни изработувачи на бисери и филигран по традиција го даруваа среќниот фаќач на крстот.

Повеќе

ФОТО: Најмладите капачи чувари на традицијата

ФОТО: Најмладите капачи чувари на традицијата

Во Охрид , каде Водици е празник над празниците верниците се капат од најмали нозе.

Повеќе

ФОТО: Илјадници верници на осветувањето на водите на Охридското езеро

ФОТО: Илјадници верници на осветувањето на водите на Охридското езеро

Повеќе од десет илјади граѓани денеска беа дел од Богојавленскиот водосвет и традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро по п...

Повеќе

Поволна безбедносна состојба за Водици во Охрид

Поволна безбедносна состојба за Водици во Охрид


Богојавление Водици во Охрид помина без безбедносни проблеми.

Повеќе

Петар Рупе по петти пат го фати Светиот крст во Охрид

Петар Рупе по петти пат го фати Светиот крст во Охрид

  Петар Рупе од Варош  е среќниот фаќач на Светиот крст во Охридското езеро.

Повеќе

Врачена наградата за хуманизам

Врачена наградата за хуманизам

Во очи  на  спроти големиот христијански празник, Богојавление – Водици во куќата на Уранија во Охрид свечено беше доделена светската награда за хуман...

Повеќе

Охридскиот плоштад полн како никогаш! Незаборавен концерт на Грашо

Охридскиот плоштад полн како никогаш! Незаборавен концерт на Грашо

Преполн плоштад, илјадници расположени охриѓани и голем број туристи, прекрасна музика, весела атмосфера.

Повеќе

 • sileks
 • sileks
 • image

Претпразненство на Богојавление

Претпразненство на Богојавление

Според календарот на МПЦ денес се одбележува Претпразненство на Богојавление. 

Повеќе

Свети праведен Јосиф и Свети Јаков, брат Господов

Свети праведен Јосиф и Свети Јаков, брат Господов

Според календарот на МПЦ денес се одбележува споменот на Праведниот Јосиф и Свет...

Повеќе

Обичаи и верувања за Василица - Православна Нова година

Обичаи и верувања за Василица - Православна Нова година

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 14 јануари  ...

Повеќе

Реклама

 
  

Фото

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK