Пет01222021

Последна промена01:37:37 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Истото гласачко ливче за прегласувањето во Теарце

Сподели

Тоа значи дека кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и носителот во шестата изборна единица, Влатко Ѓорчев, ќе стојат на ливчето под реден број 1, потврдуваат од ДИК за Телеграф.

 

И покрај тоа што од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да учествуваат на прегласувањето, нивните кандидати ќе се најдат на гласачкото ливче, нагласуваат од Државната изборна комисија. Оттаму велат дека кандидатските листи се потврдени и дека тие остануваат исти како и за гласањето на 11 декември.

 

Тоа значи дека кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и носителот во шестата изборна единица, Влатко Ѓорчев, ќе стојат на ливчето под реден број 1. Поддржувачите на владејачката партија ќе имаат избор да излезат на гласање или да го бојкотираат.

Викендов селото Теарце во Полошкиот Регион ќе биде центарот на Македонија. Од прегласувањето во гласачкото место зависи која партија ќе има повеќе мандати, а со тоа и можноста да формира влада.

Ова прегласување може да одлучи дали СДСМ може да добие еден мандат на сметка на ВМРО-ДПМНЕ или, пак, соодносот на силите ќе остане 51-49 во корист на владејачката партија. Ако СДСМ освои уште еден мандат благодарение на гласовите во Теарце, силите ќе бидат изедначени, односно двете партии ќе имаат по 50 мандати.

 

 

Во избирачкото место 2011, каде што ќе се прегласува, запишани се 714 гласачи. За СДСМ да освои пратеник, потребно е да направи разлика од 304 гласа повеќе од ВМРО-ДПМНЕ. Во случај разликата да е 303 гласа, бројот на гласови би бил изедначен.

Тоа, според сите пресметки, е возможно само со голема помош од гласачите Албанци бидејќи Теарце е село со мнозинско албанско население, пишува Телеграф.мк.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK