Чет03042021

Последна промена04:25:30 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Италија го казни „Фејсбук“ 10 милиони евра

Сподели

Италијанската агенција за заштита на конкурентноста го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра.

 

Агенцијата ја казни компанијата поради продажба на податоците на корисниците. Агенцијата смета дека „Фејсбук“ го прекршил Законот за потрошувачи и ги користел податоците во комерцијални цели, а за тоа претходно не ги известил корисниците.

„Фејсбук“, исто така, е обвинет за примена на агресивни практики кон своите корисници, бидејќи кога корисникот сака да го ограничи споделувањето на личните податоци, тогаш веднаш му се дава до знаење дека ризикува значително да му се намали користењето на услугата.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK