Вто07142020

Последна промена08:04:05 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Повисоки плати за вработените во културата

Сподели

Почнувајќи од минатиот месец, 2.899 вработени во културата ќе имаат зголемување на платите, соопшти синоќа  владината прес-служба по одржувањето на 135 седница на Владата на Република Северна Македонија која ја усвои информацијата за нивелација на платите на вработените во институциите од областа на културата по дејности.

 

-„Со нивелацијата на платите се опфатени сите вработени во културата, односно вработените и во националните установи и вработените во локалните установи од областа на културата. На седницата констатирано е дека Министерството за култура е во фаза на подготовка на нов Закон за јавниот интерес во културата, кој ќе биде усогласен со новите измени на законите од областа на јавната администрација, односно со Законот за административните службеници и Законот за вработените во јавниот сектор, и по неговото усвојување ќе се создадат услови за ново усогласување на платите во културата“, појаснуваат од прес-службата.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK