Пон01182021

Последна промена06:36:01 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Охриѓанец и скопјанец со злоупотреба оштетиле прилепска фирма

Сподели

Двајцата заработиле кривична пријава.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.А.(35) од Охрид и Б.Б.(79) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,злоупотреба на службена положба и овластување“. Во периодот од 2008 до 2015 година, М.А.како управител на фирма од Охрид не ги подмирувал обврските кон фирма од Прилеп. По ова, второ пријавениот, како сопственик на фирмата од Охрид, кој, имал долг и кон други доверители, го поттикнал М.А. да склучи договор за залог во кој второ пријавениот засновал заложно право врз целиот недвижен имот на фирмата од Охрид. Со ова, фирмата од Прилеп не можела да ги намири своите побарувања, додека второпријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 1.448.021 денари.

 

 

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK