Вто03312020

Последна промена04:37:47 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Параглајдеристите пренесени во болницата „Св.Еразмо“

Сподели

Во акцијата за нивно спасување учествувал полициски хеликоптер.

На 09.07.2019 година во 15,10 часот во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Свети Наум, Б.М.(36) од Украина пријавил дека на планината Галичица паднала параглајдеристка М.П. (30) од Украина, а по неа слетал параглајдерист А.М(41) од Украина. Лицата биле на албанска територија, на непристапен терен, но веднаш се преземени мерки за нивно спасување.
- По консултација со албанските надлежни органи, на местото на настанот е упатен хеликоптер на МВР со припадници на Единицата за специјални задачи, двете лица се пренесени во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, каде им е укажана лекарска помош, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK