Вто04072020

Последна промена04:20:18 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Манастирот „Си- Свети“ во Лешани цело лето без вода

Сподели

Остана проблемот со водоснабдувањето во селото лешани Дебрца.

Од манастирот денеска со допис до јавноста алармираат за катастрофалната состојба. 

-„Катастрофалната состојба во која се наоѓа во моментов Манастирот „СИТЕ СВЕТИИ“ и селото Лешани.
Имено, во летниот период сите години уназад, така и оваа, не се известува за рестрикциите за вода кои ги воведува Општината Дебрца и согласно тоа и народот и Манастирот се оставени на милост и немилост на луѓето кои ја контролираат водата.
Ве молиме, како медиуми кои имаат влијание, да ни помогнете во нашата борба да обезбедиме барем минимум вода за достоен живот. Веќе неколку денови и Манастирот и Народот се оставени без вода на овие високи температури. Незамисливо е во 21 век, земја како нашата татковина, која е индустриски и културно развиена, да се соочуваме со проблем на немање вода за основен живот.
Се надеваме дека преку Вас ќе најдеме разбирање за овој голем проблем, зошто кај локалните власти очигледно е дека не постои ниту разбирање, ниту волја за решавање на овој проблем“, пишуваат од манастирот  „СИТЕ СВЕТИИ“ с. Лешани, Општина Дебрца.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK