Пон07062020

Последна промена11:01:47 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Нема упис во школо без уреден вакцинален картон

Сподели

Нема уписи за деца во училиште без доставен уреден вакцинален картон.

На само неколку дена пред стартот на новата учебна година, основните училишта ги потсетуваат родителите до крајот на месец август да достават потврда дека детето ги има примано сите вакцини. Доколку родителот, не се достави до 31 август уредно пополнет вакцинален карто, детето нема да биде запишано на училиште, иако во месецот кога се запишуваа првачињата нивните документи биле примени. Од септември, Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе го проверува вакциналниот статут на сите ученици, не само на првачињата.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK