Вто04072020

Последна промена04:20:18 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Не стивнува пожарот кај Опеница

Сподели

Втор ден беснее пожарот кај Опеница.

Охридските пожарникари, втор ден борба водат со огнената стихија што вчера претпладне околу 10 часот го зафати шумскиот појас кај охридското село Опеница. Екипи на охридската Противпожарна единица, со едно возило и десеттина пожарникари се обидуваат да го локализираат пожарот и да го спречат неговото ширење кон деловите со нискостеблеста вегетација која многу лесно е запаллива и брзо согорлива. Битката на пожарникарите е отежната поради ветерот и високите температури но и поради непристапниот терен кој оневозможува подобар пристап на противпожарното возило. На помош се и екипи од Шумското стопанство како и дел од месното население.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK