Саб09192020

Последна промена10:23:34 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Заврши изградбата на патеката од Саат кулата до Горна порта

Сподели

Деновиве заврши изградбата на пешачката патека во стариот дел на градот, што води од Саат кулата до Горна порта. Должината на патеката е 275 метри, со крак од 114 метри, што ја спојува патеката со улицата “Св. Кирил и Методиј“.

 

Инвеститор на овој проект е Центарот за развој на југозападниот плански регион, со средства обезбедени од Швајцарската агенција за развој и соработка и Министерството за локална самоуправа. Вредноста на целиот проект е 11 милиони и 500 илјади денари, од кои 3 милиони се издвоени за оваа патека.

Патеката е изградена од природни материјали, а вдолж истата се поставени и 24 автентични канделабри.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK