Вто12012020

Последна промена11:03:06 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Мала Богородица: Сите патишта водат во Калишта

Сподели

Синоќа и денес  во манастирот “Света Богородица” во струшкото село Калишта се одбележува големиот христијански празник „Рождество на пресвета Богородица” или кај народот познат како “Мала Богородица”.

 

 

Таму се поклонуваат на Чудотворната икона единствената „Црна Богородица“, во која се верува дека мајката Божја исцелува од болести.
Молитвите ги полагаат и брачни двојки кои немаат деца, се верува дека мајката Божја овие денови е присутна и ги исполнува желбите на сите кои и се молат.

Според житието Пресвета Дева Марија се роди од своите стари родители, Јоаким и Ана. Татко Ѝ беше од племето Давидово, а мајка Ѝ од родот Аронов. И така Таа по татко беше од царски, а по мајка од архиерејски род и со тоа го предобразуваше Оној Којшто од Неа ќе се роди, како Цар и Првосвештеник. Нејзините родители беа веќе остарени, а немаа деца. И затоа беа посрамени пред луѓето и скрушени пред Бога. И во својата скрушеност Му се молеа на Бога со плач, да ги израдува во нивната старост и да им подари едно чедо, како што некогаш ги израдува старецот Авраам и старицата Сара подарувајќи им го синот Исак. И семноќниот Бог Којшто гледа с ѐ ги израдува со радост што ги надминуваше сите нивни очекувања и најубави соништа. Бидејќи им подари не само ќерка туку и Божја Мајка; ги озари не само со привремена радост туку и со вечна. Бог им даде само една ќерка, којашто подоцна им роди само еден внук - но каква ќерка и каков внук! Благодатната Марија, прославена меѓу жените, храм на Светиот Дух, олтар на Живиот Бог, трпеза на небесниот леб, кивот на светоста Божја, дрво со најсладок плод, слава на родот човечки, пофалба на женскиот род, источник на девственоста и чистотата - тоа беше од Бога даруваната ќерка на Јоаким и Ана. Родена во Назарет, а после три години одведена во храмот ерусалимски, од каде што се врати подоцна пак во Назарет, за наскоро да ја чуе благовеста на Светиот архангел Гавриил за раѓањето на Синот Божји, Спасителот на светот, од Нејзиното пречисто и девствено тело.

 

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK