Саб03062021

Последна промена06:34:00 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Од денес нови цени на горивата?

Сподели

Дали ќе поскапат горивата во земјава? Денес Регулаторната комисија за енергетија ќе ги објави новите, малопродажни цени на нафтените деривати.

Со последната одлука, на 27 јануари, регулаторите ја зголемија цената на бензинот и дизелот за 0,5 денари.  Моментно  малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 78, а ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 79.5 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) чини 69, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 58 денари за литар.

Инаку, Регулаторната комисија за енергетика на секои две недели ја коригира малопродажаната цена на нафтените деривати водејќи се од просечната цена на суровата нафта на светските берзи во тековниот 14 дневен период како и според односнот на курсот на доларот и денарот.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK