Пет08072020

Последна промена05:24:20 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

“Амазонија” на кинорепертоарот во центарот за култура

Сподели

НУ Центар за култура "Григор Прличев"-Охрид на репертоарот ќе го прикажува филмот "АМАЗОНИЈА". Кино проекции во деновите 5-ти (среда) и 6-ти (четврток) март 2014 година.


Почеток 19.00 часот, влез 50 денари.

Оригиналниот наслов : Амазонија 
Времетраење: 82 мин.
Година: 2013
Земја на потекло: Франција, Бразил
Во режија на Thierry Ragobert

"Амазон" е одисеја во најголемата прашума во светот, Амазон дождовни шуми. По несреќата, мајмун Конг, роден и израснат во заробеништво, тој се наоѓа сам и е изгубeен во џунглата на Амазон. Неподготвен, мајмун Конг се чувствува беспомошен. Соочен со овие нови предизвици покриен со густа и бујна вегетација, тој мора да најде својот пат и да се заобиколат стапици што ги има во природата.
Во филмот има околу 5000 различни животински и 40.000 растителни видови, како и 2,5 милиони различни инсекти, и сите жители на огромното и разновидна амазонски дождовни шуми . "Амазон" е филм снимен во Амазон, со буџет од 10 милиони долари и тимот од околу 180 професионалци од целиот свет.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK