Пон08032020

Последна промена02:18:24 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Училиштата подготвени за стартот на новата учебна година

Сподели

Учебната 2012/ 2013 може да почне. Преку 90% од подготвителните активности во министерството за образование и општините се реализирани.

Завршија санациите и реновирањата во училиштата, обезбедени се новите учебници наменети од прво до трето одделение, завршија и корекциите на учебниците, изјави министерот за образование Спиро Ристески.

 

- Од утре во училишна клупа ќе седнат 20 774 првачиња. Тоа е последната бројка што ја добивме заклучно со вчера. Очекувам да се зглеми таа бројка утре и задутре, со досредувањето на документите. Но ќе кажам дека мене ме загрижува фактот што бројката на запишани првачиња опаѓа секоја година поради намалениот наталитет, истакна Спиро Ристески министер за образование.

 

 

 

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK