Пон07132020

Последна промена11:17:16 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Авантурист во обид да го прелета Атлантикот со 365 балони со хелиум

Сподели

Сцена која потсетува на филмот на Pixar, Up е полетувањето на Џонатан Трап, 39 годишен авантурист, на пат долг повеќе од 4 000 километри.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сцена од филмот Up

 

Тој се надева дека ќе го прелета Атлантикот и ке се спушти некаде меѓу Норвешка и Северна Африка, а неговата желба е да се спушти во Париз каде е извршен првиот лет со балон во 1783 година.Летот треба да се одвива на висина од 5 до 7 километри и да трае до 7 дена.

 

 

Наjважен фактор според Џонатан се временските услови кои можат да го пренесат преку океанот или да му го уништат подвигот а дури и да му го загрозат животот.Џонатан е единствениот кој со вакви балони го има прелетано каналот Ла Манш во 2010 и Алпите во 2011.

 

 

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK