Пон08032020

Последна промена02:18:24 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Денес ќе отпочне судскиот процес против Паско Кузман

Сподели

Денес во Скопје ќе отпочне судскиот процес против Паско Кузман. Неофицијално него ќе му се суди за злоупотреба на службената положба и овластување.

Тој беше во домашен притвор во семејната куќа во Охрид откако беше приведен во врска со акцијата Фаланга 2. Како директор на управата за заштита на културното наследство, Кузман издавал согласност за вршење на илегални земјени работи и издал дозвола за ископ на просторот помеѓу Велешкото езеро и Катланово и на Драмски рид во Делчево . Во акцијата Фаланга 2 претходно паднаа 19 лица меѓу кои и вработени во Управата за заштита на културното наследство, Музејот на Македонија и Музејот во Демир Капија како и полициски службеник од Велес.

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK