Вто12102019

Последна промена02:41:28 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Секоја боја има свое значење, што значат боите на Велигденските јајџа?

Интересно

Секоја боја има свое значење, што значат боите на Велигденските јајџа?

Сподели

Покрај традиционалните јајца, првите кои се фарбаат исклучиво во црвена боја, домаќинките вапсуваат и во други бои.

Денес има многу техники за боење на Велигденски јајца кои се вистинска уметност.

Еве што  значат   боите на велигденските јајца:

Црна – вечност
Жолта – светло, среќа
Црвена – божествена љубов, надеж
Кафена – среќа
Бела – чистота, невиност
Портокалова – издржливост и сила
Зелена – раст
Виолетова – надеж и вистина
Сина – здравје.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK