Чет01172019

Последна промена11:51:47 AM

 

Back Вие сте на: Home Интересно Во Јануари не чека спектакуларна глетка на небото - се случува еднаш на 150 години

Интересно

Во Јануари не чека спектакуларна глетка на небото - се случува еднаш на 150 години

Сподели

 

 

 

Крајот на овој месец ќе ни ја донесе една од најубавите ноќи, барем кога е Месечината во прашање.

Имено, на 31 јануари ќе се поклопат три небески случувања, кои не се поклопиле повеќе до 150 години.

Прво, Месечината ќе изгледа и 30 проценти поголема и посветла од вообичаеното, што е феномен кој се нарекува супермесечина. Супермесечината е прилично необична појава, па би била сама по себе значајна, но тоа е само почеток.

Второ, полната Месечина која ќе се појави на 31 јануари е сина Месечина. Тоа уствари не значи дека ќе изгледаат различно, туку дека тоа е втор пат Месечината да е полна за еден месец. Тоа се случува не секои три години.

Трето и веројатно најзначајно досега, истата вечер ќе се види лунарно помрачување. Тоа случување ќе доведе до тоа Месечината да придобие црвена боја.


Извор:pres24.mk

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK