Чет01172019

Последна промена11:51:47 AM

 

Back Вие сте на: Home Интересно Едноставни совети за долг живот

Интересно

Едноставни совети за долг живот

Сподели

Еве неколку ендоставни но докажани совети за долг живот. 

 

Пијте по 1 чаша вино секој ден

Експерти од Харвард, откриле дека една чаша вино на ден, посебно црвено, може да го спречи ризикот од срцеви заболувања и други здравствени проблеми. Но, држете се до оваа доза и не претерувајте.

Најдобар период за спиење е од 22:00-06.00 часот

Кинеските доктори ова време го сметаат за период кога најдобро може да се одморите.

Тие развиле цел систем со кој објаснуваат во кое време кој орган се „обновува“.

Игнорирајте го јавното мислење

Американските научници сметаат дека ќе живеете подолго ако не обрнувате внимание на туѓото мислење.Кога мислиме на реакциите на другите сме порезервирани, помалку спонтани и понервозни.

Јадете почесто запечен леб

Според германските биохемичари, за време на печењето на лебот, се формираат антиоксиданси кои го спречуваат развојот на рак и го прочистуваат телото.

Печениот леб содржи 8 пати повеќе антиоксиданси од свежиот.

Не допирајте цигари

Сите знаат дека е штетно да  пушат, но професионални од Центар за контрола на болести велат дека е опасно и да ги допирате.

Причината за тоа е бидејќи за време на растењето, тутунот апсорбира радиоактивни елементи како радиум, полониум и олово, од ѓубрива кои се користат во агрокултурата.

Танцувајте

Според француски научници, најдобар начин за да си го продолжите животот е да танцувате почесто.По нивните откритија, најдобар танц за долговечност е салса, бидејќи ги зајакнува коските, белите дробови, циркулаторниот систем и помага да се изборите со астма.Но и сите други активности кои ве расположуваат и размрдуваат се исто така соодветни.

 

 

 

 

 

Line 44, Column 1
  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK