Сре03202019

Последна промена01:03:51 PM

 

Back Вие сте на: Home Интересно Финска бара да се укине летното сметање на времето

Интересно

Финска бара да се укине летното сметање на времето

Сподели


Финска ќа бара од ЕУ укинување на летното сметање на времето.

Финска ќе се заложи за укинување на летното сметање на времето во рамки на ЕУ откако лани повеќе од 70.000 Финци потпишаа петиција со ова барање.Финската министерка за сообраќај и комуникација, Ан Бернер, изјави дека владина цел е откажување од оваа пракса во рамки на Унијата.Според иницијаторите на барањето, промената во сметањето на времето предизвикува нарушување на сонот, намалување на ефикасноста на работа, а може да предизвика и здравствени проблеми.Од друга страна, Финците велат дека на северот на Европа не се чувствуваат речиси никакви придобивки од промената на времето.  

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK