Пет02212020

Последна промена09:54:43 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Утре почнуваат волчјите денови!

Интересно

Утре почнуваат волчјите денови!

Сподели

Утре почнуваат волчјите денови – наредните денови овие работи не смеете да ги правите.

Според народните верувања, од 16 ноември, па сè до 24 ноември, временските прилики ќе укажат каква ќе биде претстојната зима.Имено, ако деновите бидат магловити, зимата ќе биде променлива и маглива, а ако бидат ведри зимата ќе биде со доста мраз.Овие денови се нарекуваат и Волчји денови.Во ова време ништо не се дава од куќата, не се преде волна и ништо не се пере. Кројачите и чевларите одмараат, а жените не работат рачни работи.

извор:курир.мк

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK