Пон01182021

Последна промена06:36:01 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Најголемиот авион во светот го реализира првиот успешен лет.

Интересно

Најголемиот авион во светот го реализира првиот успешен лет.

Сподели

 

Најголемиот авион во светот го реализира првиот успешен лет.

Авио леталото има два трупа и распон на крилата од 117 метри, што е повеќе од стадион за американски фудбал. Авионот летал два и пол часа над пустината Мохаве во Калифорнија.

Летот се случил изминатава  сабота, авионот  полетал од воздушната и вселенска станица во Мохаве, околу 150 километри северно од Лос Анџелес. Летал на висина до пет километри и извел повеќе маневри, вклучително и симулирано слетување.

- Каков сјаен прв лет. Ова е нов чекор во нашата мисија на обезбедување флексибилни алтернативи за лансирање од Земјината површина - објави американската воздухопловна компанија „Стратоланч“.

„Стратоланч“ била основана во 2011 година од страна на Пол Ален, еден од основачите на „Мајкрософт“. Целта на компанијата е да обезбеди поевтин пристап до Земјината орбита лансирајќи сателити во вселената од авион наместо од земја.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK