Пон07132020

Последна промена08:01:50 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Авантурист во обид да го прелета Атлантикот со 365 балони со хелиум

Интересно

Авантурист во обид да го прелета Атлантикот со 365 балони со хелиум

Сподели

Сцена која потсетува на филмот на Pixar, Up е полетувањето на Џонатан Трап, 39 годишен авантурист, на пат долг повеќе од 4 000 километри.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сцена од филмот Up

 

Тој се надева дека ќе го прелета Атлантикот и ке се спушти некаде меѓу Норвешка и Северна Африка, а неговата желба е да се спушти во Париз каде е извршен првиот лет со балон во 1783 година.Летот треба да се одвива на висина од 5 до 7 километри и да трае до 7 дена.

 

 

Наjважен фактор според Џонатан се временските услови кои можат да го пренесат преку океанот или да му го уништат подвигот а дури и да му го загрозат животот.Џонатан е единствениот кој со вакви балони го има прелетано каналот Ла Манш во 2010 и Алпите во 2011.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK