Саб07202019

Последна промена05:21:16 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

„Хадерсфилд“ –драма за изгубената млада генерација

Загрепскиот младински театар од Хрватска синоќа во рамките на драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ ја изведе театарската претстава „Хадерсфилд“ од Угљеша Шајтинец, а во режија на Рене Медвешек.

Повеќе...

Традиционалната Полска вечер на „Охридско лето“ носи концерт на триото „Пендерецки“

Во рамките на традиционалната Полска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот ќе се одржи целовечерен концерт на пијано-триото „Пендерецки“. 

Повеќе...

„Струшки книжевни средби“ во Струга

Средбите ќе се одржуваат во Струга, Охрид и Вевчани.

Повеќе...

Националната Опера и Балет приреди незаборавна вечер на „Охридско лето“

Богата програма од класичниот репертоар , од романтизам, преку класицизам и веризам, понудија солистите на Националната Опера и Балет(НОБ) од Скопје на гала концертот што се одржа синоќа во рамките на фестивалот „Охридско лето“.

Повеќе...

„ На зајдисонце “ во Трпејца по осми пат

Здружението за развој и промоција „За Трпејца со љубов“ од Охрид по осми пат – годинава од 21 до 29 јули ќе го организира Културно – забавното лето „На зајдисонце“ .

Повеќе...

Автентична театарска магија на „Охридско лето“ донесе Словенечкото народно гледалиште „Драма“

Словенечкото народно гледалиште „Драма“ од Марибор синоќа ја отвори драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ носејќи ја претставата „Самрак на боговите“ во режија на еден од најпродуктивните хрватски режисери Далибор Матаниќ.

Повеќе...

Се одржа 18 -от Канео Фест

Вкупно 24 новосодадени композиции од поп и фолк музиката беа изведени во рамки на 18-то издание на фестивалот „Канео Фест” кој се одржа вчеравечер во Охрид.

Повеќе...

Конкурс за најдобар расказ - „Вечер на Живко Чинго“

По повод традиционалната културна манифестација „Вечер на Живко Чинго“, Општина Охрид го распишува годинешниот:

Повеќе...

„Каде е пиштолот?“ повторно пред охриѓани

Комедијата „Каде е пиштолот?“ од унгарски автор Габор Ѓоргеј во режија на Дејана Николовска повторно на репертоарот на охридскиот театар.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK