Вто05222018

Последна промена12:49:46 AM

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност Народен театар Охрид ќе се претстави на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Култура и уметност

Народен театар Охрид ќе се претстави на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Сподели

Народен театар Охрид, во четврток денес  гостува на 52-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Во 19.30 часот ќе ја изведат претставата"АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша
Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак
Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија
Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева
Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK