Нед12162018

Последна промена04:44:54 PM

 

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност ФОТО: Премиерата на „БААЛ“ ја воодушеви публиката

Култура и уметност

ФОТО: Премиерата на „БААЛ“ ја воодушеви публиката

Сподели

Синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ публиката уживаше во премиерата на  најновата претстава на охридскиот народен театар.

Претавата „БААЛ“ , како што ја опишува реежиесерот Андреј Цветаноски  е приказна за борбата на поединецот со маските на општеството, битка со лицемерието и лажните морални вредности, но и дуел со самиот себе си, со својот внатрешен глас, со сите разговори со својата совест 5 минути пред да си легнеме.

Во претставата играше  актерска епипа од Охридскиот театар и тоа: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Јасмина Билаловиќ, Адријана Билаловиќ-Тодороска, Дамјан Цветановски, Стрезо Стаматовски,Биљана Билаловиќ-Вељаноска, Павел Маслов, Филип Кипровски иТони Денковски.
Сценографијата на претставата ја изработи Сергеј Светозарев, костимографијата-Милена Пантелеева, музички композитор е Димитар Андоновски, а дизајнот на светлото е на Милчо Александров.

 Горан Стојаноски го толкува ликот на Баал, човек кој се бори против конвенционалноста, а чие име  на бог пандан на Дионис. Во претставата цело време струи еден специфичен вид на енергија, исполнета со емоционална сила.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK