Чет01172019

Последна промена11:46:50 AM

 

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност Охрид ќе одбележи годишнина на поетот Спространов

Култура и уметност

Охрид ќе одбележи годишнина на поетот Спространов

Сподели

Во понеделник на 15 јануари со почеток во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде одбележана 150 годишнината од раѓањето на охридскиот поет и раскажувач Ефтим Спространов.

Организатори на настанот се Општина Охрид и НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид.

Настанот е дел од Републичката програма за одбележување на значајни датуми и личности од македонската историја и култура, која неодамна ја усвои Собранието на РМ. За творештвото на Спространов ќе говори Милчо Јованоски, новинар и публицист.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK