Вто12102019

Последна промена02:41:28 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност 158 години од доделувањето на “Ловоров венец” на Григор Прличев

Култура и уметност

158 години од доделувањето на “Ловоров венец” на Григор Прличев

Сподели

Во спомен на 25 март 1860 година, денот кога Григор Прличев во Атина беше закитан со “Ловоров венец” за поемата “Сердарот”, на 26 март во 12:00 часот во просториите на НУ Библиотека “Григор Прличев” – Охрид ќе биде претставен дел од творештвото на нашиот голем поет.

Тоа се “Мечта на еден старец”, “О кај си мила славеј птичка” и други целини и фрагменти, кои ја надолнуваат сликата за великанот за 19-тиот век.

Сердарот - Григор Прличев

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK