Култура и уметност

Најновиот филм на Манчевски премиерно во Охрид

Сподели

Најновиот филм на Милчо Манчески „Бикини мун“ следната недела премиерно ќе биде прикажан на репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

 „Бикини мун“ е првиот американски филм снимен во Њујорк. Во оваа модерна, урбана бајка сместена во скршениот идеал на семејството – една харизматична бездомничка го привлекува вниманието на филмска екипа, која снима документарец и која е спремна да ја искористи нејзината приказна за да се прослави во светот на независните филмаџии. Главните улоги ги играат Кондола Рашад, Сара Голдберг, Вил Џеновиц, Сатја Сридхаран и Микал Мишел Харис.

 Влезниот билет чини 100 денари, а кино проекциите во понеделник, вторник и среда ќе започнат во 20:00 часот. Жанр драма документарец