Пон05272019

Последна промена11:17:17 AM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност Во сеќавање на поетот и собирач на народно творештво Блаже Тренески

Култура и уметност

Во сеќавање на поетот и собирач на народно творештво Блаже Тренески

Сподели

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја продолжува практиката да одбележува значајни годишнини сврзани со творештвото на роднокрајните автори.

 

Оваа и следната недела во библиотеката на пригоден начин ќе биде одбележана 87 годишнината од раѓањето на поетот и собирач на народно творештво Блаже Тренески .
Блаже Тренески е роден на 12 октомври 1931 година во село Врбјани а почина на 1 мај 2015 во Охрид.
Во негова чест од среда 3 октомври до петок 12 октомври во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде поставена изложба на 12 книги - дела од овој роднокраен автор кои заинтересираните ќе можат да ги погледаат и прочитаат.
Деновиве на официјалната веб страница и на ФБ страницата на нашата установа ќе објавиме Преглед на неговото творештво кој ќе биде испратен и до локалните и регионални медиуми.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK