Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност Двоен јубилеј во чест на Кузман Шапкарев

Култура и уметност

Двоен јубилеј во чест на Кузман Шапкарев

Сподели

Охрид со повеќе активности ќе му оддаде чест на големиот учител Кузман Шапкарев. 

 

ПРОГРАМА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДВОЈНИОТ ЈУБИЛЕЈ – 185 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО И 110 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА КУЗМАН ШАПКАРЕВ

Програма:


18.03.2019 година ( понеделник)

Нови факти за животот и делото на Кузман Шапкарев
Беседници :
проф.Татјана Дурнева ;
проф. д-р Томе Груевски

Општина Охрид ( голема сала)
12.00 часот

60 години живот и 40 години од излегувањето на Првата книга ( “Гравири “) на Славе Ѓорѓо Димоски
Беседник : проф. д-р Димитар Пандев

НУ Библиотека “Григор Прличев”
18.00 часот

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK