Чет12122019

Последна промена01:21:58 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност „Стаклена менажерија“ вечерва пред охриѓани

Култура и уметност

„Стаклена менажерија“ вечерва пред охриѓани

Сподели


„Стаклена менажерија“ ја игра охридсиот драмски театар вечерва од 20 часот.

Претставата „Стаклена менажерија“ од Тенеси Вилијамс повторно пред охридската публика.„Стаклена менажерија“ е претстава за комплексите, несигурноста и суровоста на современиот човек, кој сосема ја загубил солидарноста и сочувството кон послабиот. Во ова време на либерален капитализам, хуманоста полека исчезнува. Стаклена менажерија е емоционално патување низ комплексноста на семејните односи. Претставата е болен крик за големата неспособност на човекот да љуби. Претставата ја играат: Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Филип Кипровски Режија: Софија Ристевска Петрушева Превод: Јасмина Петровска Сценограф: Михаел Димитровски Костимограф: Андреј Ѓеоргиевски Кореограф: Кире Миладиноски Фото и дизајн: Петар Тасевски.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK