Сре08122020

Последна промена11:40:09 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност Промоција на „ЦВЕТОТ - психосеанса“ во Охрид

Култура и уметност

Промоција на „ЦВЕТОТ - психосеанса“ во Охрид

Сподели

Промоцијата е закажана за денес во 13 часот.

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид на 30 мај во четврток од 13 часот ќе се одржи промоција на новата книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак „ЦВЕТОТ - психосеанса - “.Промотор на книгата ќе биде Мерсиха Исмајлоска, а стихови ќе чита Александра Алексијевска. Книгата е илустрирана со слики во боја кои се хармонизирани со поезијата. „Цветот – психосеанса- неколку спомени од претходниот живот“ започнува со филозофско – поетски текст како вовед, содржи пет поетични раскази, 25 песни, осврт, био-библиографија и завршен дел на задната корица.
Инаку, Смиле Наумоски – Брсјак е познат охридски и македонски поет и писател и зад себе има девет книги поезија и проза. Член е на ДПМ од 1994 г. и освен со литература се занимава со сликање, вајање и музицирање. Живее и твори во Охрид.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK