Вто06022020

Последна промена05:26:18 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност Авантурата “ЛЕГЕНДАТА ЗА САРИЛА” пред охриѓани

Култура и уметност

Авантурата “ЛЕГЕНДАТА ЗА САРИЛА” пред охриѓани

Сподели

На кино репертоарот во Центарот за култура во деновите 30-ти, 31-ви јануари  и 1-ви февруари 2014 година.

 

почеток 19.30 часот, влез 50 денари.

Жанр: анимација, авантура

Земја на потекло: Канада

Јазик: Англиски

Режија: Nancy Florence Savard

Сценарио: Roger Harvey, Paul Risacher

Времетраење: 80 мин.

На далечниот север, есента 1910 година, гладта му се заканува на привремениот логор на младите Инуити. Ситуацијата станува сè полоша бидејќи ловците од ден за ден се враќаат со празни раце. Шаманот Крулик, кој никому не му е познат, фрлил маѓија на племето и таа предизвикала сите животни од тој простор да исчезнат. Меѓутоа, надежта се крие во легендата за Сарила, ветена земја меѓу глечерите. Според легендата, само личност со чисто срце може да премине во ветената земја. Тројца млади Инуити тргнуваат во потрага по Сарила, надевајќи се дека ќе го спасат своето племе од глад.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK