Вто07052022

Последна промена04:46:06 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

„БезРАЗМЕрни величини“ -Литературен настан посветен на Разме Кумбароски

„БезРАЗМЕрни величини“ -Литературен  настан посветен  на  основачот  на  Медитеранската Академија „Браќа Миладиновци“ – Разме Кумбароски.

Повеќе...

„Охридско лето“ приреди вечер на современи класични композиции со уметниците Богдановиќ и Роланд

Холандско-англискиот виолинист Даниел Роланд и српско-француската виолончелистка Маја Богдановиќ вчеравечер на фестивалот„Охридско лето“ ги споија своите неверојатни енергии и приредија прекрасен концерт за виолина и виолончело.

Повеќе...

Златна благодарница за фоторепортерот Стојан Кукунешоски

Златна благодарница за фоторепортерот Стојан Кукунешоски.

Повеќе...

Реприза на претставата Крик на љубовта

Поради зголемениот интерес РЕПРИЗА на новата премиера „КРИК ЗА ЉУБОВ“ - ЖОЗИЕН БАЛАСКО на Охридксиот народен театар.

Повеќе...

Три нови книги на Павле Митревски

По повод 88-годишнината од животот на проф.д-р Павле Митревски,роден во струшко Вишни,објавени се три негови најнови книги,кои беа промовирани во многу убавиот амбиент,на бродот „Асторија“во Охрид.Ова беше направено поради пандемијата од корна вирусот Ковид -19,со цел,присутните да бидат максимално заштитени,а во исто време,да бидат испочитувани сите здравствени протоколи кај нас...

Повеќе...

Кино проекција на „Кариран нинџа“ - детски филм

Кино проекција на  „Кариран нинџа“ - детски филм .

Повеќе...

Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ ја отвори драмската програма на „Охридско лето“

Драмската програма на 60-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ беше отворена вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ со театарската претстава „Сестрите Прозорови“ во изведба на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес.

Повеќе...

По изложбата на Кукунешоски, портрет на Шипинкароки

По изложбата на фоторепортерот Стојан КУкунешоски, портрети на писателот Петко Шипинкароски.

Повеќе...

„АМБАСАДИ” ШЕСТИ РОМАН НА ЛУАН СТАРОВА ВО БУГАРИЈА

 Во бугарскиот главен град, Софија,  во издание на познатиот издавач ,,Персеј’’, е објавен романот “Амбасадина  еден од најплодните македонски и балкански автори, академик Луан Старова.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK