Саб08172019

Последна промена05:43:34 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Стартуваше Фестивалот на новиот германски филм

Вчеравечер во Центарот за култура "Григор Прличев" со премиерна проекција на филмот "Чик" на познатиот германски режисер Фатих Акин, започна фестивалот на новиот германски филм.

Повеќе...

Нови наслови во охридската библиотека

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови:

Повеќе...

Кабаре спектаклот „Зборувај тивко“ ја воодушеви многубројната публика на „Охридско лето“

На огромно задоволство на љубителите на добрата музика, во црквата Св. Софија во Охрид се случи кабаре концертот на прекрасните Тијана Ѓуричиќ, Ирина Наумовска и Александар Будимир.

Повеќе...

Во сабота „Аналфабет“

Во САБОТА 23.09.2017 на репертоарот ќе биде изведена претставата "АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Повеќе...

Синоќа руска класика, вечерва два концерти на Охридско лето

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа продолжи со концерт на „Бенџамин пијано трио“ кое на публиката и’ ги долови Клавирското трио во ц-мол од Николај Римски Корсаков и Клавирското трио Опус 50 од Петар Илич Чајковски.

Повеќе...

Концертите на „Охридско лето“ во живо преку интернет

Дел од настаните на годинешното издание на програмата на реномираниот фестивал „Охридско лето“ ќе бидат пренесувани во живо преку интернет.

Повеќе...

Струга подготвена за „Струшки вечери на поезијата“

Струга е подготвена за 56. издание на „Струшките вечери на поезијата“, кое годинава ќе се одржи од 23 до 28 август со придружните поетски читања во Охрид, Ресен, Битола и во Скопје.

Повеќе...

Охридско лето: „Јами Дистрикт – најстарата нација на светот“

Во рамки на драмската програма на „Охридско лето“ вечерва ќе се одигра театарска претстава „Јами Дистрикт – најстарата нација на светот“ од Милена Богавац, а во режија на Кокан Младеновиќ.

Повеќе...

Два музички настани на „Охридско лето“

Публиката на „Охридско лето“ ќе ужива во два сопрани и пијано Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе донесе два настани во катедралната црква „Света Софија“ .

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK