Нед07032022

Последна промена05:58:40 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“.

Општина Охрид во рамки на прославата за „1000 години Охридска Архиепископија“, во сабота (26.05.2018) организира целовечерен концерт на црковниот хор „Св. Злата Мегленска“.

Повеќе...

Струга домаќин на државниот фестивал на аматерски филм

После 35 години, во Струга повторно ќе заживее државниот фестивал на непрофесионален филм.

Повеќе...

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА „ВРЕЛИОТ СНЕГ НА СТАЛИНГРАД“

Во рамки на одбележувањето на 9-ти мај, Денот на Победата над фашизмот и  73 години од победата во Големата Татковинска војна, синоќа во куќата на Уранија беше отворена изложбата  на фотографии „Врелиот снег на Сталинград“ посветена на Сталинградската битка.

Повеќе...

ПРЕМИEРА НА КРАТКОМЕТРАЖНИОТ ИГРАН ФИЛМ „И(с)ЗГУБЕНИ“

СТОРИ СКОП Продукција од Охрид најавува  премиерното прикажување на краткометражниот игран филм И(с)ЗГУБЕНИ во режија на Антонио Вељаноски, во петок, 25 мај 2018 година, во 18:30 часот во амфитеатарот на ФИОФА (Филмска Академија – Охрид).

Повеќе...

Поетско читање: „Имам нешто да ти кажам“

„Имам нешто да ти кажам“ е поетско читање кое за првпат ќе се случува во Охрид. 

Повеќе...

Најновиот филм на Манчевски премиерно во Охрид

Најновиот филм на Милчо Манчески „Бикини мун“ следната недела премиерно ќе биде прикажан на репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

Повеќе...

Театар комедија со „Жена ми се вика Борис“ во Охрид

Театар Комедија - Скопје гостува во Охрид со претставата "Жена ми се вика Борис", во режија на Синиша Евтимов, по текст на Рафи Шарт, сабота 21.04.2018 година, почеток 20.00 часот.

Повеќе...

Струшки вечери го награди финскиот поет Паули Талио

Управиот одбор на НУМ „Струшки вечери на поезијата“ – Струга, одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитанска книга која ја доделуваат Струшките вечери на поезијата и УНЕСКО, во конкуренција на 23 книги од 13 земји, да му биде доделена на финскиот поет Паули Тапио за книгата Врапчињата и времето (Varpuset ja aika).

Повеќе...

Концерт на ансамбал „Танец“ во Охрид

Целовечерен концерт на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија "ТАНЕЦ" во НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK