Чет08222019

Последна промена05:13:16 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Два музички настани на „Охридско лето“

Публиката на „Охридско лето“ ќе ужива во два сопрани и пијано Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе донесе два настани во катедралната црква „Света Софија“ .

Повеќе...

„Кралот Лир“ вечерва премиерно на „Охридско лето“

Турскиот театар од Скопје вечерва во рамки на фестивалот „Охридско лето“ премиерно ќе ја изведе театарската претстава „Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Диего де Бреа.

Повеќе...

Аплаузи за претставата „ИМЕ“ на Театар Комедија на Охридско лето

Во преполната сала во Центарот за култура „ Григор Прличев“ синоќа, во рамките на драмската програма на Охридско лето, НУ Театар Комедија- Скопје со претставата „ИМЕ“ приреди вистинско театарско уживање.

Повеќе...

Публиката на „Охридско лето“ уживаше во контратенорски арии

Незаборавна вечер за публиката на фестивалот „Охридско лето“ приредија оперските пејачи Реј Ченез од САД, Фани Антонелу од Грција и македонскиот уметник Игор Дурловски кои настапија синоќа во црквата „Света Софија“, во придружба на грчкиот бароктен оркестар „Армониа Атенеа“ .

Повеќе...

Поготвена е 29-та Поетска ноќ во Велестово

Се е подготвено за успешен старт на годинешната 29-та по ред Поетска ноќ во Велестово.

Повеќе...

„Извештаи на рисот“, ќе се промовира во „Уранија“

Вечерва од 20 часот, во куќата на „Уранија“, ќе биде промовирана книгата стихозбирки „Извештаи на рисот“ од авторите Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски.

Повеќе...

„Импровокација“, вечерва во „Прличев“

Вечерва од 21 часот во Националната установа „Григор Прличев“ нова летна шема на тетарската импровизација „ИМПРОВОКАЦИЈА“.

Повеќе...

ПРОМОЦИЈА И ИЗЛОЖБА НА 26. „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“ - НА ФЕСТИВАЛОТ „ДРИМОN“ ВО СТРУГА

ПРОМОЦИЈА И ИЗЛОЖБА НА 26. „ЛИЦЕ В ЛИЦЕ“ - НА ФЕСТИВАЛОТ „ДРИМОN“ ВО СТРУГА.

Повеќе...

Народен театар Охрид ќе се претстави на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Народен театар Охрид, во четврток денес  гостува на 52-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK